Dla naszego żółwia prócz części wodnej, ważna jest także część lądowa, pozwala ona na odpoczynek. Nie wolno nam o niej zapominać, gdyż może być to tragiczne w skutkach.
Powierzchnia lądowa powinna zajmować 1/3 akwarium. Powinna być naświetlana promieniami UV ,bo nasz podopieczny lubi się wygrzewać. Ta część powinna być spora, najlepiej by była objęta tym połowa powierzchni, w zależności od ilości żółwi i tym podobne. Część lądową prócz kamyczków, powinniśmy także wypełnić piaskiem.
Jeśli mamy samiczkę, to najlepszym rozwiązaniem będzie właśnie piasek. Powinniśmy go nabyć tyle, by samiczka mogła zakopać jaja, bo często bywa tak że składa jaja gdzie popadnie i w efekcie pływają w wodzie. Można także pokusić się o płaską półkę bądź korzeń, ale jak już wcześniej wspomniałem najlepszy będzie piasek. Dodatkowo możemy pomyśleć o wystroju, na przykład możemy dodać roślinki( w miejscach w których nie będą zagrożone), oraz małe kamienie ( najlepiej jednolitego koloru).
W przypadku gdy jesteśmy nastawieni na hodowle, możemy zastosować lepszą metodę, specjalną wyspę, na którą samica będzie podążać w czasie składania jaj. Zazwyczaj hodowcy tworzą wyspę podwieszaną, na linkach bądź drutach, oraz tworzą podejście, dzięki któremu samica będzie mogła się tam dostać.
Wysp możemy stworzyć wiele, w zależności od wielkości jak i upodobań. Możemy je tworzyć z plastiku, kamienia czy różnego rodzaju drzew. Samica może kryć się pod wyspą i udać się na drzemkę lub sen. Nie zapominajmy o podejściu, kąt nachylenia nie może przekroczyć 45 stopni, bo nasz żółw może się stoczyć przy próbie wejścia.
Dobrze było by zapewnić naszemu pupilowi jak najwięcej ruchu, tak aby się nie nudził, zbudować wysepki, dodać roślinności, ale także by mógł odpocząć, budując płycizny czy stałą jaskinie. Ta druga jest o tyle ważna, że nikt nie będzie mu przeszkadzał w porannej drzemce.

Tags : wygląd

« Go back to the previous page

Published on  January 30th, 2016

© 2010 - 2021 Żółwiczek