Przyczyny
Powstawaniu grzybicy sprzyja nadmierna wilgoć w terrarium i brak kontaktu z promieniami słonecznymi. W przypadku żółwi wodnych infekcję może spowodować zanieczyszczona, zbyt rzadko wymieniana woda. Infekcja grzybicza może również dotknąć otartej albo uszkodzonej powłoki skórnej żółwia. Może być również skutkiem ubocznym antybiotykoterapii, jak również może być spowodowana niedoborem witaminy A i nieodpowiednią pielęgnacją.
Objawy
W przypadku infekcji grzybiczej na skórze lub na pancerzu żółwia pojawiają się białe lub szarobiałe plamki. W sytuacji kiedy infekcja dotyka większej części skorupy, płytki stają się matowe i mogą również odpaść. Mogą pojawić się odkształcenia – miękkie, porowate miejsca na pancerzu.
Leczenie
W sytuacji kiedy zmiany grzybicze są niewielkie, możemy wyleczyć żółwia w warunkach domowych. Należy usunąć mechanicznie zaatakowaną grzybem powierzchnię i wetrzeć w pancerz preparat przeciwgrzybiczny (np. Clotorimazolum). Można również zmienione chorobowo miejsca przemywać jodyną. By wspomóc terapię, zaleca się również kąpiele w roztworze nadmanganianu potasu lub słone kąpiele. W przypadku, gdy rany, spowodowane infekcją są głębokie, wydostaje się z nich wydzielina, należy niezwłocznie udać się do weterynarza. W trakcie leczenia tego typu infekcji należy zachować szczególną ostrożność i higienę. By zapobiegać ewentualnym zakażeniom, należy dbać o to, by miejsca zaatakowane grzybicą, były zawsze czyste i suche.

Tags : grzyb

« Go back to the previous page

Published on  January 30th, 2016

© 2010 - 2021 Żółwiczek