Żółwie dzielą się na kilka gatunków i wiele konkretnych odmian. Z tego względu, odmienne są też sposoby ich żywienia. Przyglądając się bliżej żółwiom wodno-lądowym i wodnym zauważamy, że za ich podstawowy pokarm uznawane są niewielkie ryby. Ich koneserami są także niektóre żółwie błotne ozdobne, jak na przykład żółw żółtolicy. W prywatnych hodowlach pożywieniem praktycznie zawsze są rybki słodkowodne. Mimo tego, że żółwie lubią takie przysmaki, to koniecznie należy zadbać o bardziej urozmaiconą dietę. Tylko szereg różnorodnych pokarmów pozwoli prawidłowo zadbać o organizm naszego zwierzątka. Tym bardziej, że ryby są zwykle źródłem oleju, a nadmiar tłuszczu może zaszkodzić gadom.

Dobór poszczególnych gatunków ryb zależy od wielkości żółwia i od możliwości hodowcy. Dopuszczalna jest absolutna większość ryb, ponieważ chodzi o fakt karmienia gadów białym, lekkim mięsem. Mniejszym żółwiom można w całości dawać mieczyki, guziki, karasie czy płotki. Większe okazy ucieszą się z leszczy, pstrągów, a nawet karpia. Jeśli żółw nie jest w stanie poradzić sobie z ich rozmiarami, można mu pokroić surowe ryby. Nie zaszkodzi zdecydować się na ryby filetowane, które są przyswajane równie dobrze, jak te podawane w całości, z ogonem i głową. W takiej sytuacji trzeba jednak zadbać o dostarczenie żółwiowi odpowiedniej ilości wapnia. Kiedy zjada całą rybę, jest ono wchłaniane wraz z jej szkieletem. Jeśli karmimy go samym mięsem, należy uzupełnić niedobory w inny sposób. Poza tym, że w sklepach zoologicznych dostępne są pakowane, mrożone rybki, możemy także wybrać żywe okazy i wpuścić je do akwarium żółwia. Musimy przy tym pamiętać, by nie były za duże. Jeśli przerosną możliwości żółwia, zostaną boleśnie pokaleczone, lecz nie skonsumowane. Będzie to raczej przykry widok, więc lepiej jest go uniknąć dostosowując rozmiar pożywienia do wielkości żółwia. Alternatywą dla hodowców jest również dostępność suszonych ryb. Oferują je niektóre sklepy zoologiczne zarówno stacjonarne, jak i internetowe. Proces wysuszania jest przeprowadzany tak, by ryby nie traciły wartości odżywczych i nadal korzystnie wpływały na organizm żółwia dostarczając mu odpowiedniej ilości białka. Mimo takiej opcji, większość hodowców skłania się ku naturalnym rybom w ich pierwotnej postaci.
Ze względów oczywistych, absolutnie odradzana jest jednoczesna hodowla żółwi i rybek. Jedyną nadzieją na przeżycie ryby jest zadbanie o to, by była ona dużo większa od żółwia. Mimo tego, nadal istnieje ryzyko ataku i zranienia jej. Dlatego wszystkim wielbicielom zwierząt akwariowych zaleca się trzymanie żółwi i ryb w osobnych pojemnikach.

Tags :

« Go back to the previous page

Published on  January 30th, 2016

© 2010 - 2021 Żółwiczek