Chociaż żaby nie są podstawowym składnikiem pokarmu żółwi, mogą być podawane jako urozmaicenie menu. W warunkach naturalnych żółwie błotne, wodne i lądowe-wodne polują na żaby, jeśli chcą odpocząć od rybek i owadów. Nieco inaczej jest w warunkach hodowlanych. Większość okazów nie zna smaku żab i nie jest przyzwyczajona do ich konsumpcji. Mimo tego, warto spróbować i podać żółwiowi coś nowego.
W Polsce głównym problemem wydaje się być trudna dostępność żab, które można by przeznaczyć na pokarm dla żółwia. Większość gatunków jest objęta ochroną, więc wyłapywanie ich w celu podania do konsumpcji zwierzęciu hodowlanemu jest łamaniem prawa. Także w sklepach zoologicznych ciężko dostać żaby nadające się na pokarm. Wynika to z faktu, że w sprzedaży pojawiają się głównie te ozdobne, zbyt atrakcyjne, by mogły zostać zjedzone przez naszego ulubieńca. Dlatego też jedyną sensowną opcją wydaję się wpuszczenie żab do oczka wodnego tak, by naturalnie zasiedliły jego teren. Kiedy w lecie lub wiosną wypuścimy tam również żółwia wodnego lub lądowo-wodnego będzie on mógł z satysfakcją zapolować na nowy przysmak. W tym celu proponowane jest znalezienie kilku żab, które następnie przeniesiemy do prywatnego oczka. Najlepiej jest dać im nieco czasu, by mogły oswoić się ze środowiskiem i być może rozmnożyć. W ten sposób zadbamy o przetrwanie hodowli. Wybierając konkretnych przedstawicieli należy zadbać o dostosowanie ich wielkości do rozmiarów żółwia. Najlepiej jest zdecydować się na żaby błotne, które żyją w okolicach zbiorników wodnych. W przeciwieństwie do żab leśnych i lądowych mają one delikatniejszą skórę. Nie chropowate, pozbawione twardych elementów idealnie nadają się na pokarm dla żółwia, nie wyrządzając szkody jego układowi pokarmowemu.
Pomimo, że każdemu żółwiowi należy się odmiana, absolutnie nie wolno opierać jego diety na żabach. Potrzebuje on znacznie bardziej urozmaiconego jadłospisu. Poza tym, nie warto wyniszczać chronione gatunki żab, skoro mamy możliwość nakarmienia zwierzaka czymś innym, bardziej wartościowym.

Tags :

« Go back to the previous page

Published on  January 30th, 2016

© 2010 - 2021 Żółwiczek