Zacznijmy od kilku ważnych „nie”, dotyczących decyzji zakupu żółwia. Otóż:
1)Żółw nie jest typem „kochającej przytulanki”.
2)Żółw nie jest egzotycznym dodatkiem do wystroju wnętrza.
3)Żółw nie jest zabawką dla małego dziecka.
4)Zakup żółwia nie powinien być spontaniczny i nieprzemyślany.

Pierwsze nad czym należy zastanowić się przed podjęciem decyzji o zakupie opancerzonego przyjaciela jest to, czy jesteśmy gotowi poświecić dużo czasu, aby dowiedzieć się w jaki sposób zapewnić najlepsze warunki życia dla zwierzęcia oraz czy będziemy w stanie podjąć się długotrwałych i czasochłonnych obowiązków opieki nad żółwiem. Z dobrych wiadomości – żółw jest zwierzęciem, które nie psuje mebli, nie przenosi pasożytów, nie powoduje alergii, nie trzeba go codziennie wyprowadzać na spacer, przy właściwej opiece i diecie przeżyje 60-70 lat, więc jest doskonały dla osób wrażliwych, którym trudno by było znieść śmierć pupila. Dodatkowo, jeżeli zainwestujemy od razu w dobre „na wyrost” terrarium, to dalsze utrzymanie żółwia nie będzie nam znowu tak drogo wychodziło.

Wiele źródeł podaje, że najlepsza pora na zakup żółwia jest od kwietnia po październik – dlatego że w zimie bardziej skomplikowana staje się sprawa transportu żółwia (można go przeziębić), oraz z tego powodu że w zimie żółwie czasem chorują, dlatego mało sumienni właściciele nieraz próbują sprzedać wtedy chore zwierzę.
My radzimy zaplanować zakup żółwia na wiosnę/początek lata – w takim wypadku zwierzątko zdąży przyzwyczaić się do nowego domu, pospacerować na świeżym powietrzu – i uzbierać sił i witamin przed zimą.

Miejsce zakupu żółwia – obowiązkowo specjalistyczny sklep zoologiczny albo hodowla. Nigdy nie kupujmy zwierząt na targu – popełniamy przestępstwo! Po pierwsze popieramy w ten sposób nielegalny handel oraz przemytników, przewożących zwierzęta w nieodpowiednich, często fatalnych dla nich warunkach, po drugie można nabyć w ten sposób żółwia chorego. Należy pamiętać o tym, że kupowany żółw musi posiadać dokumenty, niezbędne do tego, aby się upewnić, czy pochodzi z legalnego źródła, oraz po zakupie podlega obowiązkowej rejestracji w Urzędzie Miasta.

Pierwsze na co należy zwrócić uwagę w sklepie: w jakich warunkach są trzymane żółwie. Wiadomo, że trudno znaleźć sklep o idealnych warunkach, no ale na pewno żółwie nie mają być trzymane w tekturowym pudełku dziesiątkami i karmione mlekiem z chlebem. Jeżeli warunki trzymania żółwi są złe, to ryzykujemy kupna „taniego” żółwia, którego leczenie może okazać się kilkakrotnie droższe od jego ceny.

Kupując żółwia, najlepiej wybrać aktywnego i dorosłego osobnika. Aktywne zachowanie jest sygnałem dobrego samopoczucia, natomiast bardziej dorosłe żółwie są odporniejsze na zachorowania. Kupując żółwia wykonajmy kilka prostych testów:

1)Należy ująć żółwia pomiędzy wskazujący palec i kciuk i podnieść go na 5-10 cm nad powierzchnią. Typowym zachowaniem dla żółwia będzie wciągnięcie głowy i poruszanie łapkami.
2)Spróbujmy leciutko nacisnąć na karapaks i plastron (odpowiednio górna i dolna część pancerza) – bądźmy zwłaszcza ostrożni z osobnikami malutkimi. Zdrowy żółw ma pancerz twardy i niezdeformowany, w innym razie świadczy to o niedoborach wapnia. Na pancerzu nie powinno być jakichkolwiek uszkodzeń ani zadrapań. Zwróćmy też uwagę na plamy – nie powinno być plam dziwnych, nie pasujących do naturalnego ubarwienia żółwia.
3)Należy upewnić się, czy otwory nosowe i śluzówka ust zwierzęcia są czyste. Posłuchajmy oddechu żółwia – niesłyszalny oddech świadczy o zdrowych płucach, natomiast każde odgłosy są oznaką zapalenia płuc. Żeby mieć pewność, że odgłosy nie są z powodu tego że żółw się zdenerwował, odczekajmy chwilę żeby się uspokoił i przyzwyczaił się do rąk.
4)Oczy zdrowego żółwia powinny być czyste, nie opuchnięte, lekko otwierać się. Jeżeli oczy są zapadnięte – świadczy to o odwodnieniu organizmu zwierzęcia.
5)Żółwie wodne powinny dobrze pływać, łatwo zanurzać się w wodzie oraz łatwo wypływać. Jeżeli żółw nie potrafi się zanurzyć, pływa „na boku”, to znaczy że prawdopodobnie choruje na zapalenie płuc.
6)Żółw powinien poruszać się miarowo, z podniesioną głową, nie kuleć, z plastronem równoległym do podłoża.
7)Sprawdźmy, czy zwierzę nie cierpi na niedobór masy – po prostu weźmy go do ręki i porównajmy z innymi osobnikami.

Pamiętajmy również że okres 3 miesięcy po zakupie należy uważać za tzw. kwarantannę. W tym czasie zwierzątko może zachorować, ale nie obowiązkowo znaczy to że źle się nim opiekujemy. Po prostu może się zdarzyć tak, że nie zauważyliśmy oznak choroby. Z tego też powodu, jeżeli w domu już są żółwie, to nowo zakupione osobniki trzyma się przez 3 miesiące osobno – żeby uniknąć zakażenia.

Tags :

« Go back to the previous page

Published on  January 30th, 2016

© 2010 - 2021 Żółwiczek