Każdy z nas chce stworzyć jak najlepsze warunki naszemu podopiecznemu. Jednym z ważniejszych kroków jest zagwarantowanie mu zdrowego środowiska.
Sterylizatory mają za zadanie niszczyć bakterie i wirusy, a także zapobiegać ich ponownemu powstawaniu. Polega to na naświetlaniu wody falami elektromagnetycznymi , o długości około 254 nm. Dzieję się to poprzez reakcję na DNA mikroorganizmów, w trakcie spotkania z lampą, w efekcie czego nie mogą się rozmnażać. Niestety jedno spotkanie z lampą nie wystarczy a woda skutecznie blokuje pełne możliwości.
Budowa lampy.
Składa się ona z żarnika, rurki kwarcowej, oraz z dwóch króćcy umieszczonych na obudowie, za których pomocą możliwe jest podłączenie do filtra. Przy doborze urządzenia powinniśmy uwzględnić pewne parametry:
- przepływ wody w m3/h;
- przejrzystość mechaniczną wody określaną jako transmisja dla światła UV;
- wymaganą skuteczność dezynfekcyjną w zależności od zastosowań – dawka UV;
- temperaturę i ciśnienie wody;
- ilość wolnego miejsca do montażu urządzenia.

Proces dezynfekcji przebiega w sposób ciągły i nie ma wpływu na skład chemiczny wody. Lamp może być kilka, w zależności od wielkości akwarium. Lampy te nie są szkodliwe dla żółwi (ale są szkodliwe dla nas) i nadmierne jej stosowanie nie wykazało żadnych negatywnych skutków. Lampę najlepiej montować za filtrem, dzięki czemu nie przyczyni się to do problemów z osiedlaniem się pożytecznych bakterii.
Lampy te zbudowane są głównie z miedzi i szkła, dlatego zużytych lamp nie wolno nam wyrzucać do śmieci.

Tags : oświetlenie

« Go back to the previous page

Published on  January 30th, 2016

© 2010 - 2021 Żółwiczek