Przyczyny
Nadmiar witaminy A w organizmie żółwia może być spowodowany podawaniem przez niedopatrzenie zbyt dużej dawki tej witaminy. Może być również skutkiem przedawkowania witaminy A w trakcie leczenia jej niedoboru.
Objawy
Objawy dotyczą przede wszystkim skóry żółwia, która staje się bardzo sucha i zaczyna się łuszczyć. Kiedy objawy dotykają płytek rogowych, w ich miejscu powstaje cienka, wilgotna skóra. W przypadku ostrego przebiegu hiperwitaminozy pojawiają się pęcherze. Najczęściej zlokalizowane są one na kończynach i szyi. Pęcherze te pękają i tworzą głębokie owrzodzenia. Możliwe jest również pęknięcie skóry tak głębokie, iż zostaje odsłonięta tkanka mięśniowa.
Leczenie
Przede wszystkim należy ograniczyć podawanie witaminy A i zmienić dietę żółwia (należy podawać warzywa zawierające niskie poziomy karotenu i witaminy A). Rany powstałe na skutek hiperwitaminozy A leczy się miejscowo, przemywając je środkiem antyseptycznym i smarując specjalną maścią, zawierającą antybiotyk. W trakcie leczenie żółw powinien przebywać w suchym i ciepłym miejscu. Zazwyczaj wyleczenie ran skórnych trwa od tygodnia do miesiąca. Jeżeli dojdzie do zakażenia ran, niezwłocznie musi zostać włączony antybiotyk. W sytuacji gdy rany są szczególnie rozległe, konieczne może okazać się wykonanie zabiegu chirurgicznego.

Żółwie to moje hobby. Masz żółwia? Pamiętaj, że żółw cierpi po cichu!

Tags :

« Go back to the previous page

Published on  January 30th, 2016

© 2010 - 2021 Żółwiczek