Przyczyny
Krzywica jest spowodowana niedoborem witaminy D i związków fosforowo-wapniowych. Niedobór zaś jest wynikiem monotonnej diety, która nie dostarcza zwierzęciu w odpowiednich ilościach witamin i minerałów budulcowych. Krzywica dotyka również żółwi pozbawionych promieniowania ultrafioletowego (słońca czy też żarówki UVB), jak również żółwi, które zbyt szybko rosną, na skutek przekarmiania lub niewłaściwej diety (zbyt duża ilość węglowodanów i tłuszczy).
Objawy
Głównym objawem krzywicy u żółwi jest miękniecie pancerza. Staje się on gumowaty i ugina się pod naciskiem dłoni. Pancerz może ulec również deformacji – mogą pojawić się guzki, wybrzuszenia, piramidki i wgłębienia. Może również dochodzić do samoistnych złamań kończyn.
Leczenie
Powstałe na wskutek krzywicy zmiany i deformacje są nieodwracalne. Należy natomiast powstrzymać dalsze postępowanie choroby. W tym celu należy przede wszystkim zmienić dietę żółwia tak, by była ona bogata w witaminy i minerały budulcowe. Należy dodatkowo podawać witaminę D oraz związki fosforowo- wapniowe. Ponadto należy wystawiać żółwia na promienie słoneczne i naświetlać go świetlówką. W ciężkich przypadkach konieczna jest wizyta u weterynarza. Leczenie polega wówczas na wykonywaniu zastrzyków domięśniowych przez 3 – 5 dni. Następnie doustnie podaje się wapń i fosfor wraz z kroplą witaminy A+D. W sytuacji, kiedy pancerz żółwia, z powodu niedoborów witamin i związków mineralnych, staje się tak miękki jak papier, na leczenie jest już zbyt późno.

Żółwie to moje hobby. Masz żółwia? Pamiętaj, że żółw cierpi po cichu!

Tags :

« Go back to the previous page

Published on  January 30th, 2016

© 2010 - 2021 Żółwiczek