Każde ze stworzeń potrzebuje promieni słonecznych, aby poprawnie egzystować na naszej planecie. Żółwie są gadami potrzebującymi stałego dostępu do światła, ze względu na swoją zmiennocieplność. Żółwie często wychodzą z wody i wygrzewają się na słońcu, w celu odebrania ważnych dla nich promieniowania podczerwonego i UVB. Nie dostarczenie im potrzebnego światła, może doprowadzić do choroby zwanej krzywicą. Nasz podopieczny potrzebuje sporej dawki promieniowania, więc o jednej żarówce nie może być mowy.
Jaki wpływa na życie żółwi na poszczególne promieniowanie ?
Ultrafiolet- przede wszystkim nie jest widoczne dla naszych oczu, a jego nadmiar powoduje opaleniznę. Żółwie, które otrzymują taką dawkę promieniowania, mają lepszy apetyt i zwiększoną odporność. Do tego będzie nam potrzebna specjalna lampa UV, generująca takie właśnie promieniowanie. Powstaje pytanie czy rzeczywiście promieniowanie UV nie jest szkodliwe?. Oczywiście jest, przy dużych dawkach, jednak przy odpowiednich dostarcza gadom witaminę D3, która jak wcześniej wspomniałem poprawia apetyt, a brak powoduje krzywicę.
Podczerwień- czyli światło niezbędne do funkcjonowania, bez niej, nie były by w stanie wytworzyć własnej energii. Pozwala ono na prawidłowe krążenie krwi, trawienie pokarmu i tym podobne.
Światło widzialne- Jest to światło dodatkowe. Nie jest wymagane, ale jego udział pomaga przede wszystkim w ograniczaniu rozwijania się nie pożądanych glonów.
Standardowe wyposażenie w które powinniśmy się ubezpieczyć jest:
- jedna świetlówka dającą światło dzienne
(Repti Glo 2.0 Daylight Terraium Lamp)
- jedna świetlówka dającą promieniowanie UVB zawartości 5%*
(Repti Glo 5.0 Tropical Terrarium Lamp)
- jedna żarówka dającą promieniowanie cieplne
(Day Glo Neodymium Basking Spot Lamp)
Źródła promieniowania:
Oświetlenie podstawowe:
Promiennik podczerwieni- jest to świetlówka, która słup światła kieruje w jedno miejsce. Generuje zarówno ciepło jak i światło, aczkolwiek charakteryzuje się dość mocną czerwoną barwą.
Lustrzanka- jest to tańsza wersja promiennika, lustrzanka odbija światło i kieruje je w dany punkt, wada jest to że nie posiada tak dużej wydolności świetlnej jak promiennik, ale mimo to jest popularniejsza.
Oświetlenie dodatkowe:
Świetlówka kompaktowa- jest to żarówka fluorescencyjna , używana w naszych domach, generująca po rozgrzaniu znacznie więcej światła niż inne żarówki o tym samym poborze mocy.
Świetlówka rurowa- jest to starszy model wcześniej wspominanych żarówek, różni się wyglądem i możliwością oświetlenia całego akwarium, po odpowiednim zamontowaniu.
Utylizacja.
W żadnym wypadku nie wolno nam ich tłuc, czy traktować jak zwykłe śmieci. Żarówki te ,mogą w dużym stopniu wpłynąć na środowisko naturalne, dlatego oznaczone są jako materiały niebezpieczne i tam powinniśmy je kierować.
Podsumowując.
Oświetlenie jest niezbędnym procesem życia naszych podopiecznych. Pamiętajmy o tym.

Tags : oświetlenie

« Go back to the previous page

Published on  January 30th, 2016

© 2010 - 2021 Żółwiczek