Przyczyny
Paraliż kończyn może dotknąć żółwia na skutek urazu mechanicznego. Może jednak również być skutkiem infekcji, zatrucia i wszelkiego rodzaju uszkodzeń układu nerwowego. Paraliż może być również spowodowany niedoborem witamin. Często dotyka również samiczek, kiedy dochodzi do zaparcia jaj. Paraliż może też być jedną z oznak starzenia się organizmu żółwia. Ponadto żółwiom nie służy poruszanie się po sztucznym, twardym domowym podłożu. Zbyt częste przebywanie poza terrarium może poważnie obciążać stawy i również prowadzić do paraliżu kończyn.
Objawy
Paraliżem może być dotknięta jedna kończyna lub obie. Żółw porusza się z trudnością, ciągnąc za sobą dotkniętą paraliżem kończynę. Zazwyczaj zwisa ona bezwładnie i jest pozbawiona czucia (kończyna nie reaguje na dotyk).
Leczenie
W przypadku paraliżu kończyn konieczna jest wizyta u weterynarza. Badanie pozwoli określić przyczyny porażenia i jednocześnie umożliwi ustalenie sposobu leczenia. W niektórych przypadkach wystarczy podanie odpowiednich witamin i naświetlanie żółwia. Generalnie w przypadku paraliżu zaleca się zwiększenie temperatury w terrarium (również ciepłe kąpiele) i masaże kończyn.

Żółwie to moje hobby. Masz żółwia? Pamiętaj, że żółw cierpi po cichu!

Tags :

« Go back to the previous page

Published on  January 30th, 2016

© 2010 - 2021 Żółwiczek