Przyczyny
Pasożyty wewnętrzne pojawiają się przede wszystkim u żółwi, które mają obniżoną odporność. Ta z kolei jest najczęściej spowodowana niehigienicznymi warunkami hodowli (zanieczyszczone terrarium, trzymanie większej liczby żółwi na zbyt małej przestrzeni, niewłaściwa temperatura). Pasożyty mogą pojawić się w wyniku kontaktu z zarażonym żółwiem, jak również z powodu spożycia pokarmu, w którym wystąpiły pasożyty lub też ich jaja. Najczęściej występujące u żółwi pasożyty to: glisty, tęgoryjce, owsiki, tasiemce i motylice.
Objawy
Najczęściej występującymi objawami inwazji pasożytów są: zmniejszenie apetytu lub jego brak oraz duży ubytek masy ciała. Ponadto może wystąpić biegunka lub wymioty. W kale żółwia mogą być widoczne duże ilości niestrawionego pokarmu oraz pasożyty lub ich jaja. Żółw staje się apatyczny i jeżeli całkowicie odmówi jedzenia i picia, może dojść do odwodnienia organizmu. Innymi objawami zarażenia pasożytem może być silne zagęszczenie moczu oraz wydawanie przez żółwia bulgoczących dźwięków przy oddychaniu.
Leczenie
W przypadku pasożytów, jak i zresztą wszystkich pozostałych schorzeń, bardzo ważna jest profilaktyka, czyli utrzymywanie czystości w terrarium (usuwanie odchodów, zanieczyszczonego podłoża, wody czy pokarmu) i optymalnych warunków (odpowiednia temperatura, dieta bogata w błonnik, niepodawanie owoców). W sytuacji, kiedy dojdzie do infekcji, należy zarażonego żółwia poddać kwarantannie aż do całkowitego wyleczenia. Terrarium, w którym do tej pory przebywał żółw oraz wszystkie elementy wyposażenia, należy zdezynfekować i całkowicie wymienić podłoże. Wszystkie zakażenia pasożytami leczy się doustnie. Weterynarz w pierwszej kolejności zleca badanie próbki kału żółwia, co pozwala określić, jaki rodzaj leku powinien zostać zastosowany, w jakiej dawce i na jaki okres czasu. Ważne jest natychmiastowe podjęcie leczenie, ponieważ w przypadku bardzo zaawansowanej inwazji pasożytów leczenie może okazać się nieskuteczne.

Żółwie to moje hobby. Masz żółwia? Pamiętaj, że żółw cierpi po cichu!

Tags :

« Go back to the previous page

Published on  January 30th, 2016

© 2010 - 2021 Żółwiczek