Symbol długowieczności i mądrości, według hinduskiej legendy będący podporą świata (w asyście czterech słoni) – żółw jest jednym z najstarszych kręgowców. W świetle ostatnich znalezisk archeologicznych w Chinach, archaiczne żółwie zjawiły się już około 250 milionów lat temu: pod koniec paleozoiku/na początku mezozoiku. Co prawda, żółwie ówczesne różniły się od znanych nam tym, że były uzbrojone dodatkowo w zęby albo rudymenty zębów, podczas jak współczesne żółwie zamiast zębów mają rogowe listwy, bardzo ostre albo ząbkowane w zależności czy mamy do czynienia odpowiednio z gatunkiem mięsożernym czy roślinożernym. Zróżnicowanie gatunków żółwi nastąpiło podczas mezozoiku, a w okresach jurajskim i kredzie żółwie zyskały swoje charakterystyczne, znane nam „żółwie” cechy anatomiczne i morfologiczne. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że te sympatyczne zwierzęta były świadkami zarówno narodzin, jak i wyginięcia dinozaurów, a również przeżyły cały szereg innych dramatycznych zwrotów historii geologicznej, klimatycznej oraz biologicznej naszej planety.

Niestety, w czasach obecnych taki czynnik jak rozwój cywilizacji ludzkiej w wielu przypadkach stał się wręcz tragiczny dla wielu gatunków żółwi. Zabijanie dla zabawy, wykorzystywanie w roli „żywych konserw”, polowania na szylkret – doprowadziły do śmierci olbrzymiej ilości osobników i całkowitego wyginięcia aż dziewięciu gatunków żółwi. Wraz z uświadamianiem przez Homo sapiens swojej niechlubnej roli w dewastacji środowiska naturalnego, zostały stworzone regulacje prawne w dziedzinie ochrony żółwi. Obecnie, niektóre gatunki zagrożone wyginięciem próbuje się renaturalizować, ale niestety wciąż daleko jest do takiej sytuacji, w której żółwie mogłyby „odetchnąć z ulgą”. Co roku legalny i nielegalny „biznes zoologiczny” oddaje w niewykwalifikowane ręce miliony żółwi, w krajach azjatyckich do stołu oraz do produkcji środków medycyny tradycyjnej zabija się też niebagatelną ich liczbę, a około 20% żółwi wodnych ginie z powodu połknięcia wszechobecnych w zbiornikach wodnych plastikowych śmieci.

Na naszej planecie istnieje około 460 gatunków (wraz z podgatunkami) żółwi, część z nich mieszka na lądzie, część wyłącznie w wodzie (słonej albo słodkiej), są też żółwie, które czują się dobrze i tu, i tam. Rząd Żółwi (Testudines) podzielony jest na dwa podrzędy: Bokoszyjne oraz Skrytoszyjne, które z kolei dzieli się odpowiednio na 3 i 14 rodzin. Jak już wspomniano, niektóre żółwie są mięsożerne, niektóre roślinożerne albo też preferujące mieszany pokarm.

Żółwie zamieszkują każdy kontynent, oprócz Antarktydy. Żółw dał radę przystosować się do przeróżnych środowisk: opancerzonego kolegę można spotkać i w oceanie, i na terenach pustynnych.

Czasem żółw mieszka też w domu człowieka. Ale to już całkiem inna historia.

Tags :

« Go back to the previous page

Published on  January 30th, 2016

© 2010 - 2021 Żółwiczek