Przyczyny
Do chorób układu oddechowego dochodzi często na skutek niezachowania ostrożności czyli narażanie żółwia na działanie zbyt niskiej temperatury albo zbyt gwałtowne zmiany temperatur, przeciągi. Nie bez znaczenia oczywiście pozostają warunki hodowlane. Na choroby układu oddechowego zapadają żółwie, które mają do swojej dyspozycji zbyt małą przestrzeń, żyją w ciasnocie, nie mają zapewnionej odpowiedniej wilgotności powietrza, są niewłaściwie żywione (uboga dieta zmniejsza odporność organizmu). Choroby układu oddechowego mogą również występować jako wtórne powikłania innych chorób. Nieleczone odpowiednio choroby górnych dróg oddechowych mogą prowadzić do zapalenia płuc.
Objawy
W przypadku przeziębienia i chorób górnych dróg oddechowych pojawia się katar lub zatkane dziurki w nosie. Żółw może mieć załzawione oczy i ospałe powieki. Pojawiają się również trudności w oddychaniu (nieregularny, świszczący oddech, łapanie powietrza dziobem). Żółw staje się apatyczny, senny i odmawia przyjmowania pokarmów. W sytuacji, gdy dochodzi do zaplenia płuc, pojawiają się duże ilości śluzu i śliny – żółw rozwiera i trzyma otwarty dziób. Może również trzymać głowę pod nienaturalnym kątem z powodu trudności w oddychaniu. Dochodzi do całkowitego osłabienia organizmu – zanika odruch cofania kończyn pod pancerz.
Leczenie
Wszelkie choroby układu oddechowego są dla żółwi szczególnie niebezpieczne z powodu niewystępowania u żółwi przepony. Przeziębienie czy katar, jeżeli są lekkie, można leczyć domowymi sposobami. Przede wszystkim należy odizolować chorego żółwia i zapewnić mu podwyższona temperaturę powietrza i wody oraz spokój. Jeżeli do przeziębienia doszło na skutek niewłaściwych warunków hodowli, należy je niezwłocznie zmienić tak, by zapewnić żółwiowi optymalne warunki do życia. W przypadku, gdy mamy do czynienia z poważniejszą infekcją, należy udać się do weterynarza. Może zostać wówczas pobrana do badania próbka wydzieliny i na podstawie wyniku badania zostanie dobrany odpowiedni antybiotyk. W przypadku wystąpienia objawów zapalenia płuc należy niezwłocznie udać się do weterynarza, który zaaplikuje odpowiedni antybiotyk w formie serii zastrzyków.

Żółwie to moje hobby. Masz żółwia? Pamiętaj, że żółw cierpi po cichu!

Tags :

« Go back to the previous page

Published on  January 30th, 2016

© 2010 - 2021 Żółwiczek