Jest to proces niełatwy, pracochłonny i wymagający od gospodarza decydującego się rozpocząć hodowlę żółwi sporych inwestycji pieniędzy, czasu oraz uwagi. Na temat rozmnażania żółwi różnych gatunków istnieje dużo specjalistycznej literatury, którą należy dokładnie przestudiować przed podjęciem decyzji o hodowli. W danym artykule znajdziecie tylko kilka podstawowych faktów.

Jak dla wszystkich żyjących gatunków, podstawowym warunkiem dla żółwi, żeby zaczęły się rozmnażać jest obfitość pożywienia oraz ciepło. W zasadzie pora roku panująca na zewnątrz nie odgrywa większego znaczenia, bo w naszym terrarium jesteśmy w stanie stworzyć sprzyjające warunki. Potrzebujemy kilka zdrowych dorosłych osobników. Zazwyczaj na jednego samca powinno przypadać 2-3 samice – ale w zależności od gatunku te proporcje mogą być nawet odwrotne. Zaobserwowano, że samce preferują samice większe. Dla stymulacji instynktu przed „sezonem” lepiej osobników różnych płci trzymać osobno. Lepiej niech to samiec będzie „gościem” na terytorium samic/samicy, ponieważ wtedy rzadziej zachowuje się agresywnie. Jeżeli jednak samiec rani samice, to należy go odizolować. Tak samo trzeba postąpić po zapłodnieniu.

Podczas ciąży samica często lubi grzać się pod lampą, a przed „porodem” zaczyna szukać miejsca na złożenie jaj. Dla żółwia wodnego takie miejsce musi tworzyć gospodarz, wygrzebując dół w piasku na brzegu – wielkości conajmniej dwa razy większy od samicy. Liczba składanych jaj w zależności od gatunku waha się od kilku do ponad stu.

W naturze rolę inkubatora pełnią piasek i słońce, natomiast troskliwy gospodarz, zajmujący się hodowlą powinien zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt. Trzeba zaznaczyć, że za pomocą zmian temperatury można wpływać na płeć młodych żółwi – w niższej temperaturze lęgną się samce, w wyższej – samice. Inkubacja jaj trwa średnio ok. 2 miesięcy, dla niej należy wybrać jaja zapłodnione, oglądając je pod światło – będą miały ciemną plamkę. Bardzo ważne podczas inkubacji jest nie przewracać jaj, bo zarodki mogą wtedy zginąć.

Małe żółwiki przychodzą na świat uzbrojone w ząb jajowy, pomagający wydostać się ze skorupy. Przez pewien czas będzie im towarzyszył woreczek żółtkowy, który z czasem sam zaniknie. Maleństwa żółwi są niezwykle delikatnymi stworzeniami, dlatego warunkiem powodzenia hodowli jest zapewnienie im możliwie najlepszych warunków rozwoju. Konieczny jest zakup odpowiedniej wielkości terrarium (dla żółwi wodnych – akwarium 100 l na 10-20 młodych, obowiązkowo z brzegiem i płytką warstwą wody, ponieważ pływać dopiero powinny się nauczyć). Ogromnie ważna jest dieta małych żółwików: powinno się zapewnić im wystarczającą ilość wapnia do budowy szkieletu (jednocześnie nie przesadzając z ilością pokarmów białkowych) oraz witamin. Konieczne jest ogrzewanie maluchów za pomocą specjalnej lampy np. “Repty Glo 5.0″.

Tags :

« Go back to the previous page

Published on  January 30th, 2016

© 2010 - 2021 Żółwiczek