Wśród innych (poza infekcją grzybiczą) schorzeń skorupy żółwia wymienia się: pęknięcie lub złamanie pancerza, wgniecenia pancerza i owrzodzenia.
Przyczyny
Pęknięcie, złamanie czy wgniecenie pancerza jest najczęściej wynikiem nieszczęśliwego wypadku . Może to być upadek z dużej wysokości, przygniecenie przez ciężki przedmiot. Żółw może stać się również ofiarą ataku innego zwierzęcia, co może spowodować otarcia, rany i pęknięcia pancerza.
Objawy
Głównym objawem jest widoczne gołym okiem naruszenie ciągłości karapaksu lub plastronu (bądź obu części skorupy). Mogą to być rysy, niewielkie otarcia, ubytki części pancerza lub poważne pęknięcia i złamania.
Leczenie
Ponieważ pęknięcia i złamania pancerza niosą ze sobą ogromne zagrożenie, konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii. Weterynarz oczyszcza ranę powstałą w wyniku pęknięcia i przemywa ją środkiem antyseptycznym. Następnie smaruje ją maścią i zakłada specjalny opatrunek. W przypadku, gdy uszkodzenia skorupy są lekkie i powierzchowne wystarczy przemyć je wodą utlenioną. Aby nie narażać żółwia na infekcje grzybicze i zakażenia, należy umieścić go w suchym, czystym miejscu. Można dodatkowo podawać żółwiowi pokarm bogaty w wapń.

Żółwie to moje hobby. Masz żółwia? Pamiętaj, że żółw cierpi po cichu!

Tags :

« Go back to the previous page

Published on  January 30th, 2016

© 2010 - 2021 Żółwiczek