Gdy decydujemy się na zakup żółwia, zazwyczaj jest to mały osobnik. Pierwsze co nam wpada do głowy to zakup różnego rodzaju dodatków krzaczków, roślinek, zamków, kolorowych kamyków itp. Nie zdajemy sobie sprawy że nasz gad powoli zamienia się w małego terrorystę, niszcząc wszystko na swej drodze co nie jest przyklejone kropelką. Nowo zakupione akwaria z wyposażeniem, często posiadają właśnie takie zbędne bzdury, za które nie warto tak naprawdę płacić. Lepiej zając się tym samemu.
Nasze akwarium musimy podzielić na część wodną zajmującą 3/4 powierzchni oraz część lądową zajmującą 1/4 powierzchni. Do naszego akwaterrarium możemy wstawić wyspy, kryjówki, jaskinie a także elementy zewnętrzne jak na przykład tło. Całkiem nieźle prezentuje się też filtr bąbelkowy.
Jako podłoże najlepszym rozwiązaniem jest żwirek i kamienie, wśród których będą krążyć roślinki, jednak nie ma co przesadzać ze względu na duży popęd gadów do roślinek. Lepiej jednak od żwirku spisują się kamienie płaskie, których żółw nie będzie w stanie połknąć. Jeśli dodatkowo przyozdobimy je mniejszymi kolorowymi kamykami.
Na lądzie możemy umieścić suche kępy traw, żywe rośliny. Jako podłoże dobrze spisuje się naturalna darń, ale trzeba ją pielęgnować, bo rośliny polne są bardzo lubiane przez gada i może je łatwo zniszczyć. Kolejną możliwością może być ubita ziemia, czasami dodaje się piasku by stała się miękka. Dzięki takiemu podłożu, wilgotność jest na optymalnym poziomie i dzięki temu nasz gad może kopać. Dodatkowo możemy posadzić nasiona, tylko musimy uważać żeby nasz pupil ich nie wykopał i nie zjadł, najlepiej jest wtedy odgrodzić ten teren do czasu aż ziarna zakiełkują.
Nie zalecane jest, wysypywanie podłoża piaskiem i żwirkiem, podłoże nie może być suche, bo powoduje to problemy z poruszaniem się.
Dobrym pomysłem jest sprowadzenie towarzystwa naszemu stworzeniu. Idealnie do tego nadają się rybki akwariowe. Dodają kolorów i blasku naszemu akwarium. Jak długo?, to zależy od żółwia.
Na koniec chciałbym podsumować artykuł. Wiele dodatków dla naszego gada, jest z naszego punktu widzenia dobrą inwestycją, jednak z punktu widzenia żółwia sprawa wygląda troszkę inaczej. W wielu akwaterrarium spotkałem się z zamkiem, który oczywiście ładnie się prezentuje jest dosyć niechętnie przyjmowany przez żółwie, znacznie lepszym rozwiązaniem jest jaskinia. Jest to naturalna kryjówka gada. Nie przesadzajmy z kolorowymi kamykami. Żółwie często mylą je z pożywieniem i potrafią się udławić. Nie przesadzajmy również z roślinnością, o ile na początku nie będzie zbyt interesująca, o tyle w późniejszym czasie będzie głównym obiektem zainteresowania, nie mniej niż rybki.

Tags : akwarium

« Go back to the previous page

Published on  January 30th, 2016

© 2010 - 2021 Żółwiczek