Poniżej przedstawię standardowe wytyczne, w jaki sposób powinniśmy dbać o nasze pociechy, czyli jakie warunki są wymagane by naszym żółwiom żyło się dobrze.
Na początek chciałbym przestrzec, aby nie wyciągać gadów z akwaterrarium, gdyż nie są to zwierzęta domowe i źle znoszą rozstanie ze środowiskiem w którym żyją (podłoga jest twarda i chłodna, skutecznie ochładza organizm i może powodować choroby).
Temperatura na Lądzie
Powinniśmy się zabezpieczyć w promienniki i żarówki, umieszczając je nad lądem, tak by gad mógł wybrać sobie idealne dla niego miejsce. Temperatura powinna utrzymywać się na poziomie 31 stopni. Wyspę powinniśmy naświetlać promieniami UVb, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ( witamina D która wzmacnia odporność). Od czasu do czasu powinniśmy wystawić akwarium na działanie promieni słonecznych oraz sprawdzać termometrem temperaturę. Kontrolujmy zarówno temperaturę lądu jak i wody, zbyt duże wahania mogą przyczynić się do przeziębienia.
Temperatura Wody
Temperatura wody powinna oscylować w granicach 25 stopni przy czym należy korzystać z grzałek metalowych lub plastikowych z termostatem, które są praktycznie niezniszczalne. Grzałki szklane, które są najtańsze a zarazem najmniej odporne, w łatwy sposób mogą zostać uszkodzone i w efekcie potrafią porazić żółwia. Zaleca się obniżać temperaturę na noc, jednak tylko w niewielkim stopniu. Najlepiej dostosować ją do temperatury lądowej. Przy dużych wahaniach nasz żółw może się przeziębić.
Oświetlenia
Jest ot bardzo ważny czynnik. Przynajmniej przez 13-15 godzin na dobę, powinniśmy mieć uruchomione światło dzienne. Niezbędna jest także żarówka grzewcza, czyli jak sama nazwa wskazuje ma za zadanie ogrzewać naszego gada. Przydatna jest także świetlówka generująca promieniowanie UVb.
Postanowiłem że dobrym pomysłem będzie wspomnieć o zimowym śnie, który trwa mniej więcej od końca października do połowy marca. Temperatura powinna oscylować w granicach 4 stopni, a żółw powinien znajdować się w zaciemnionym miejscu.
Mam nadzieję że ten krótki poradnik pomoże państwu w zapewnienie swojemu pupilkowi lepszych warunków.

Tags :

« Go back to the previous page

Published on  January 30th, 2016

© 2010 - 2021 Żółwiczek