Wielkość dobiera się w zależności o parametrów gada czy gadów. Jest to dosyć ciekawa zabawa, bo trzeba mierzyć żółwia i przewidzieć jak będzie wyglądał za kilka miesięcy, jeśli oczywiście kupujemy akwarium na dłuższy czas, jeśli nie to możemy na bieżąco obserwować i podejmować decyzję.
Jako pierwszy i najbardziej znany sposób chciałbym przedstawić obliczenia na podstawie rozmiarów. Standardowo liczy się to w taki sposób:
Przyjmijmy że żółwie dorastają do 25 centymetrów.
Długość to 5×25 karapaksu żółwia
Szerokość to 3×25 karapaksu żółwia
W sumie daje nam to 125×75
Czyli nasze standardowe akwarium musi wynieść 125 centymetrów długości i 75 centymetrów szerokości.
Przyjmujemy że minimalna głębokość wody musi być większa niż szerokość żółwia, czyli powiedzmy 30 centymetrów.
Do tych 30 centymetrów wody powinniśmy dodać kolejne 30 centymetrów, by nasz żółw nie wypadł po wyjściu na wyspę.
Jest też druga możliwość. Polega ona na przeliczaniu żółwi na litry. Trochę to komicznie brzmi ale tak to wygląda. Jest ona łatwiejsza, bo przelicza tylko objętość.
Zaczynamy od 100 litrów, dodając kolejne 100 na każdego żółwia, czyli jedne żółw 200 litrów, dwa 300 litrów i tak dalej. Przy takim wyborze powinniśmy pamiętać o szerokości, nie możemy pozwolić na to by gady żyły w ciasnocie.
Gdy decydujemy się na zakup, nie myślimy o wielkości, co często doprowadza do ciasnoty. Rzadko stać nas na analizę pomieszczenia i samego akwarium. Dlatego chciałbym przestrzec by państwo na początek przeanalizowali sytuację i dopiero wtedy zdecydowali się na zakup.

Tags :

« Go back to the previous page

Published on  January 30th, 2016

© 2010 - 2021 Żółwiczek