Wkłady służą nam do przechwytywania niebezpiecznych związków, pełnią role dezynfektora. Są najważniejszym elementem filtra.
Wkłady filtracyjne dzieli się na:
mechaniczne – odpowiedzialne za odfiltrowanie z wody zanieczyszczeń mechanicznych, o różnej wielkości, resztek pokarmów, zawiesin fizycznych, pływających szczątków roślin itp. Do wkładów mechanicznych zaliczamy: wszelkiego rodzaju gąbki, syntetyczne waty, żwir o różnej wielkości ziaren.
biologiczne – specjalnie dobrane wkłady stanowiące podłoże do osiedlenia kolonii bakterii nitryfikacyjnych, które rozkładają niebezpieczne związki chemiczne. Zaliczamy do nich gąbki, porowate wkłady ceramiczne, lawę wulkaniczną.
chemiczne – substancje, które ze względu na swoje właściwości, wydzielają do wody w akwarium, lub z niej absorbują pewne substancje chemiczne, mające wpływ na jakość wody. Do wkładów wydzielających do wody substancje chemiczne możemy zaliczyć torf i żwir koralowy.
Wkład z węgla aktywnego
Wkład produkowany z łupin orzecha kokosowego, cieszy się zdecydowanie największą popularnością, ze względu na minimalną zawartość popiołu, dzięki czemu szkodliwe substancje nie zanieczyszczą nam wody. Usuwa nieczystości, przede wszystkim organiczne, a także metale ciężkie.
Można wyróżnić dwa sposoby wyłapywania cząsteczek:
- chemisorpcja ( którą ja nazywam wchłanianiem), polega ona na łączeniu cząsteczek z wkładem, ale w sposób trwały;
- oraz w sposób fizyczny, w którym cząsteczki osiadają na wkładach, nie jest trwały ale wyłapuje bardzo dużą ilość.
Kolejnymi elementami, które sprzyjają dezynfekcji, jest ph wody( najlepszy ph<7), oraz temperatura( standardowa 10 stopni), im wyższa tym skuteczność wkładu maleje.
Niestety prócz zalet, posiada także wady, znacznie bardziej drastyczne w środkach. Z tej racji, używa się ich tylko w przypadku odkażania, po większych zabiegach jak na przykład usuwanie resztek lekarstw. Głównym problemem ( co wcześniej można było użyć za zaletę), jest zbyt duże reagowanie na związki organiczne, co może spowodować „wyjałowienie wody”. Szkodzi to głównie roślinności, co w przypadku żółwi, nie jest to aż tak dużym problemem. Kolejnym problemem jest częsta wymiana, przynajmniej raz na dwa-trzy miesiące, ponieważ wkłady szybko się zużywają i nie można ich odnowić w domowych warunkach. Rzadko, ale wspomina się także o tym, że filtr po zapełnieniu, może nie przyjmować związków i doprowadzi to do ich powrotu. Jest to możliwe, w przypadku gdy nastąpi zmiana ph wody bądź też, gdy wkład znajdzie się w czystszej wodzie niż poprzednia.
Zeolit- jest to naturalny minerał pochodzenia wulkanicznego, pochłania amoniak i jony amonowe. Pozwala na redukcję glonów, a także zabezpieczenie akwarium przed ich powstawaniem. Dodatkowo stabilizuje ph.
Ceramika- przeznaczona do wstępnej filtracji z grubszych zanieczyszczeń stałych. Dzięki niej żywotność naszego filtra znacznie się zwiększa. Dzięki swojemu kształtowi zwiększa czas przepływu wody nie zwiększając oporu.

Tags :

« Go back to the previous page

Published on  January 30th, 2016

© 2010 - 2021 Żółwiczek