Przyczyny
Do zaczopowania jelit dochodzi najczęściej na skutek celowego lub przypadkowego połknięcia przez żółwia ciała obcego (żółwie często jedzą piasek lub drobne kamyczki). Do zaczopowania jelit może dojść również z powodu inwazji pasożytów wewnętrznych lub niewłaściwej diety.
Objawy
Przy zaczopowaniu jelit żółw ma trudności z wypróżnianiem – nie wydala kału. Odmawia również przyjmowania pokarmu. Nieleczone zaczopowanie jelit grozi posocznicą lub może prowadzić do uszkodzenia i martwicy jelit.
Leczenie
W warunkach domowych należy zastosować przede wszystkim ciepłe kąpiele. Po konsultacji z weterynarzem można zastosować środek przeczyszczający. Zazwyczaj w celu wywołania wymiotów lub biegunki stosuje się olej parafinowy. Należy podać żółwiowi kilka kropel oleju (można w tym celu użyć strzykawki). W krótkim czasie żółw powinien zwrócić połknięte ciało obce (kamyk lub piasek).Niekiedy w przypadku zaczopowania pomaga podanie do zjedzenia korzenia mniszka lekarskiego. Jeżeli do zaczopowania doszło na skutek inwazji pasożytów, należy podjąć odpowiednie leczenie. W celu zapobiegania zaczopowaniu jelit należy odpowiednio karmić żółwia. Żółwie często połykają kamyki albo jedzą piasek nawet wówczas, gdy ich dieta jest bogata w witaminy i minerały. W takiej sytuacji warto wymienić podłoże na takie o większej granulacji, by uniemożliwić żółwiowi połykanie elementów podłoża.

Żółwie to moje hobby. Masz żółwia? Pamiętaj, że żółw cierpi po cichu!

Tags :

« Go back to the previous page

Published on  January 30th, 2016

© 2010 - 2021 Żółwiczek