Przyczyny
Zgnilec psyka jest u żółwi wynikiem infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Szczególnie narażone są na nią żółwie będące w złej kondycji fizycznej, spowodowanej niewłaściwymi warunkami hodowlanymi (dieta uboga w witaminy, nieodpowiednia temperatura, narażenie żółwia na stres).
Objawy
W wyniku zapalenia jamy ustnej pojawia się u żółwia zwiększona ilość śliny. Może również wystąpić kaszel. Żółw stanie się apatyczny i odmówi spożywania pokarmów. W jamie ustnej pojawia się serowaty białawy lub żółty osad. Wnętrze jamy ustnej, dziąsła i język stają się ciemnoczerwone (pojawiają się na nich krwotoczne wybroczyny) i mogą pokryć się pęcherzykami. Wokół dziąseł może pojawić się również kleista, szara maź.
Leczenie
Po zauważeniu pierwszych objawów zapalenia należy przede wszystkim odizolować żółwia, by uniknąć ryzyka zarażenia innych gadów. Żółwia należy przenieść w czyste miejsce i w sposób szczególny dbać o higienę. Leczenie wymaga konsultacji z lekarzem weterynarii. Zazwyczaj weterynarz zaleca odpowiedni antybiotyk. Dotknięte infekcją miejsca należy przemywać środkiem antyseptycznym. Należy również wyeliminować te czynniki, które przyczyniły się do choroby żółwia. Dotyczy to poprawy warunków życia żółwia, jak również wprowadzenia zmian w jego diecie. Żółwiowi należy również podawać witaminy z grupy Bi C.

Żółwie to moje hobby. Masz żółwia? Pamiętaj, że żółw cierpi po cichu!

Tags :

« Go back to the previous page

Published on  January 30th, 2016

© 2010 - 2021 Żółwiczek