Zółw żółtolicy i czerwonolicy informacje.

W tym artykule postaram się troszkę opowiedzieć o żółwiach żółtolicych oraz czerwonolicych. Mam nadzieję, że wszystkie podstawowe informacje zdołam tutaj zamieścić. Chciałem także podziękować za dużą ilość e-maili napisanych przez Was z pytaniami.

1. Jakie wymiary powinno mieć terrarium?
Im większe tym lepsze. Jednak przyjęło się, aby miało przynajmniej 100 cm długości i 50 cm wysokości dla jednego żółwia.

2. Jakie rozmiary będzie mieć dorosły osobnik?
Samce są mniejszych rozmiarów niż samice. Dorosła samica osiągnie długość nawet do 30 cm, a samiec o 5 cm mniej. Teraz zapewne już wiesz dlaczego terrarium powinno być tak dużych rozmiarów?

3. Czy żółw wodno-lądowy powinien mieć obcinane pazury?
Dorosłe żółwie mają długie paznokcie, jednak pod żadnym względem nie można ich obcinać. Należy także uważać na pazurki, ponieważ czasami żółwie potrafią zadrapać dłoń. Nie można także obcinać przerośniętego pyszczka, ponieważ sam sobie go stępi.

4. W sklepach zoologicznych można spotkać plastikową miseczkę z wyspą, czy to dobry pomysł dla młodego żółwia?
Czy byłbyś zadowolony z kąpieli w misce z zimną wodą czy wolałbyś ciepłą kąpiel w wannie? Odpowiedź jest prosta. Moim zdaniem żółwie nie powinny przebywać w plastikowej, małej miseczce z wyspą. Dobrym przykładem może być brak grzałki, filtra, czy chociażby światła. Jeżeli chcesz, aby Twój żółw był szczęśliwy to zapewnij mu odpowiedniej wielkości akwaterrarium.

5. Jaka jest odpowiednia woda dla żółwia?
Żółwie czerwonolice i żółtolice powinny przebywać w temperaturze około 24-26 stopni. Należy pamiętać, że woda powinna odstać przynajmniej 24h przed wlaniem do terrarium. Nie należy wlewać wody prosto z kranu oraz nie używać żadnych uzdatniaczy takich jakie stosuje się w akwarium z rybami, ponieważ mogą poważnie zaszkodzić Twojemu żółwiowi. Żółw słodkowodny nie powinien być trzymany w wodzie słonej. Gdzieś czytałem, że dodanie soli do wody poprawia kondycję pupila jednak to głupota! Ważne jest także, aby wysokość wody w akwarium była przynajmniej większa od długości skorupy żółwia, ponieważ gdy będzie mniejsza, a żółw spadnie z wyspy na skorupę to nie będzie w stanie odwrócić się i niestety może utonąć. Woda musi być czysta, a terrarium czyścimy co 7 dni.

6. Czy żółwie mogą żyć bez wody?
Zółw żółtolicy i czerwonolicy nie może żyć bez wody. Żółwie, które przebywają bardzo długo na suchym podłożu mogą mieć chore stawy, zapalenie spojówek, wyschniętą skórę, a także mogą przeziębić się. Kupując żółwia wodno-lądowego powinno być jasne, że żółw potrzebuje lądu i wody do prawidłowego życia.

7. Jak długo żyje ten gatunek?
Jedne żyją długo, a inne krótko. Wszystko zależy od warunków itp. Myślę, że odpowiedni przedział to 40-75 lat. Jednak pytając znajomych, czytając fora można stwierdzić, że sukcesem jest utrzymać żółwia przy życiu około 20 lat.

8. Czy żółw słyszy?
Przeglądając różne źródła dotyczące żółwi można doczytać się, że żółw słyszy słabo lub wcale. W moim odczuciu żółw słyszy, jednak nie jest świadomy skąd dochodzi głos.

9. Czy żółw jest groźny?
Tak, dorosłe osobniki są w stanie małemu dziecku odgryźć palec. Jednak dużo takich przypadków nie odnotowano. Nie należy dręczyć, podrzucać żółwia.

10. Ile kosztuje utrzymanie żółwia?
Żółw nie jest tani w utrzymaniu oraz potrzebuje dużo naszego czasu. Należy zakupić odpowiednie akwaterrarium, filtr, lampe UV, wyspę itd. Należy do tego doliczyć jeszcze opłatę za prąd, wodę itp.

11. Jak karmić żółwie?
Żółw powinien być karmiony codziennie najlepiej rano i wieczorem po małej porcji. Jednak wybór należy do Was, ponieważ znam osoby co karmią żółwia 2 razy w tygodniu lub tylko o jednej porze np: rano.

Published on  April 22nd, 2017

© 2010 - 2022 Żółwiczek